logo

reklam

Emekli Zammı Belli Oldu


reklamci1
reklamci1@hotmail.com

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın gelecek yıl ilave tedbirler olabilir, açıklamasının ardından zam sinyali 2013 programında ortaya çıktı. Buna göre Asgari ücret yüzde 3+3, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları da yüzde 5.32 + yüzde 2.34 oranında artırılacak.

Yapılacak zamlar ile 886 lira olan en düşük SSK emeklisinin maaşı 933 liraya, 717 lira olan en düşük Bağ-Kur emeklisinin maaşı da 755 liraya 739 lira olan asgari ücret ise 761 liraya yükselecek.

SEÇİM KORKUTUYOR

Yasa gereği maktu vergiler Ekim ayını kapsayan 12 aylık Üretici Fiyat Endeksine göre belirleniyor. 12 aylık ortalamalara göre 8.65 olan ÜFE’nin, açıklanacak Ekim ayı enflasyonuyla yüzde 8 civarında çıkması bekleniyor. Ancak Bakanlar Kurulunun, bu oranı yüzde 50 artırma yetkisi bulunuyor.

Başbakan Yardımcısı Babacan ve programdaki ifadeler de dikkate alındığında “Ekonomi yönetimi elektrik, gaz ve alkollü içecek zammını yeterli görmeyip, seçim nedeniyle artması muhtemel harcamalar için ‘ilave zam’ yapılması konusunda hükümeti ikna etti” yorumlarına neden oldu.

Öyle ki Ekonomi Programında yer alan ‘2013 yılında genel ekonomik koşullar göz önüne alınarak bazı maktu vergiler güncellenecek” ifadesi, yılbaşında artacak vergilerde yüzde 8 yerine yüzde 12’lik artış olacağı sinyalini verdi.

Uzun süredir yüzde 50 artış yetkisini kullanmayan hükümet, 2012 yılında yüzde 10.2 olan yeniden değerleme oranını ehliyet, pasaport ve kimlikler üzerinden alınan harçlar için yüzde 15 olarak belirlemişti.

ARABASI OLAN YANDI

Eğer Bakanlar Kurulu, yeniden değerleme oranını yüzde 50 artırma yetkisini kullanırsa, motorlu taşıtlar başta olmak üzere trafik ve para cezaları gibi maktu vergiler yılbaşında yüzde 12 oranında ‘güncellenecek”.

Yüzde 12 zam durumunda 1-3 yaş grubunda, motor hacmi 1300 cm3’ü geçmeyen bir otomobilin vergisi 480 liradan 57 liralık artışla 537 liraya çıkacak. Oysa hükümetin yeniden değerleme oranını yüzde 8 alması durumunda vergi artışı 38 lirada kalacak ve ödenecek vergi 518 lira olacak.

Yine yüzde 12’lik güncellemeyle motoru 1300 ile 1600 cc m3 arasında olan araçların MTV’si 711 liradan 85.4 liralık artışla 796,4 liraya yükselecek.

2000- 2500 motor hacmindeki bir aracın vergisi ise 3 bin 195 liradan 3 bin 578 liraya yükselecek.

PASAPORTU HEMEN ALIN!

Yılbaşından itibaren maktu vergiye tabi olan pasaport harç ve defter bedelleri de yüzde 12 oranında artarsa; 6 aya kadar 160 lira; 1 yıla kadar 202 lira; 3 yıllık 375 lira; 3 yıldan fazla ise 500 liraya çıkacak. (Harç + defter bedeli üzerinden hesaplandı)

HIZLI GİDENİN CEZASI 357 LİRA OLACAK

Yine hükümet trafik cezalarını da yüzde 12 oranında artırırsa, radara yakalanan sürücüye verilecek ceza 319 liradan 357 liraya çıkacak. Alkollü araç kullanmanın cezası 650 liradan 728 lira; kırmızı ışıkta geçmenin cezası ise 154 liradan 172 liraya yükselecek.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın cezası ise 4 bin 919 liradan 5 bin 509 liraya çıkacak.

B sınıfı ehliyet alma harcı 96.3 liradan 107.5 liraya; silah taşıma ruhsatı 537 liradan 601.4 lira; Anayasa Mahkemesi’ne başvuru harcı 172.5 liradan 193 liraya yükselecek.

İÇKİ VE SİGARAYA OTOMATİK ZAM: YÜZDE 5.3

Kamuda ne zaman işler yolunda gitmese, ek gelir ihtiyacı duysa hükümetlerin ilk başvurduğu kalemlerin başında içki ve sigara vergileri geliyor. Kısa süre önce yapılan alkollü içkilerden alınan özel tüketim vergisi 22 Eylül itibariyle artarken, sigaradan alınan Ötv artmamıştı.

Ancak 1 Ocak’ta içki ve sigara üzerinden alınan Ötv, 6 aylık ÜFE oranında otomatik olarak artacak. 6 aylık ÜFE beklentisinin 5.3 olduğu dikkate alındığında, her iki grupta da yüzde 5.3’lük vergi artışı olacak. Bu durumda 1 paket sigara üzerinden alınan 2.9 liralık maktu vergi 3.05 liraya çıkacak. Aynı şekilde alkollü içeceklerden alınan maktu ve nispi vergiler de yeniden artacak.

ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ ZAMLARI BELLİ OLDU

Asgari ücret yüzde 3+3, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları da yüzde 5.32 + yüzde 2.34 oranında artırılacak.

2013 Yılı Programı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

2013 Yılı Programı’nın temel makro ekonomik amaçları, “2013-2015 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programda (OVP) yer alan temel amaç ve makro ekonomik öncelikler çerçevesinde; özellikle gelişmiş ülkeler kaynaklı olmak üzere küresel ekonomide devam eden sorunlara, belirsizlik ve risklere rağmen büyüme sürecinin devam ettirilmesi, istihdam artışının sürdürülmesi, kamu mali dengelerinin iyileştirilmesi, cari işlemler açığında kaydedilen düşme eğiliminin sürdürülmesi, yurtiçi tasarrufların artırılması, enflasyonda mücadeleye devam edilmesi ve finansal istikrarın korunması” olarak belirlendi.

İŞTE ZAM ORANLARI

Programa göre asgari ücretin 2013 yılı Ocak-Temmuz aylarında yüzde 3 oranında, devredilen SSK ve devredilen Bağ-Kur emekli aylıklarının ise bir önceki 6 aylık enflasyon tahminine göre Ocak ve Temmuz aylarında sırasıyla yüzde 5,32 ve yüzde 2,34 oranında artırılması öngörüldü.

Zamlarla 886 lira olan en düşük SSK emeklisinin maaşı 933 liraya, 717 lira olan en düşük Bağ-Kur emeklisinin maaşı da 755 liraya yükselecek. 739 lira olan asgari ücret ise zamla 761 liraya yükselecek.

Etiketler:
Share
post_views_couoo Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ücretsiz sağlık hizmeti müjdesi

  03 Ekim 2015 6 HABER BÖLÜMÜ, Bağkur Emekli, EMEKLİLİK HABERLERİ, MANŞET, SGK, SSK Emekli

  Prim borcu olan Bağ-Kurlu ve gelir testi yaptırmış ya da yaptırmamış vatandaşlar, devlet hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek. Bakanlar Kurulu kararıyla, prim borcu olanBağ-Kurlularla, gelir testi yaptıran ya da yaptırmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, artık devlet hastanelerinde ücret ödemeden sağlık hizmeti alabilecek. Bakanlar Kurulu kararı ile Bağ-Kurlu ve primini kendi ödemek durumunda olan Genel Sağlık sigortalısı (GSS) vatandaşların prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın, Sağlı...
 • Bağ-Kur Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  22 Eylül 2015 6 HABER BÖLÜMÜ, Bağkur Emekli, EMEKLİLİK HABERLERİ, MANŞET, SAĞLIK, SGK

    Bağ-Kur, yani 4B kurumuna ait olan primlerinizin borçlarını Bağ-Kur borç sorgulama işleminiz ile öğrenebilirsiniz. Primlerinizi düzenli olarak ödemeniz emekliliğiniz için önemli bir yer tutar. Primlerinizi ödemediğiniz takdirde üzerinize borç birikir ve bu borç sürekli faizle artar. Bunun için Bağ-Kur borç sorgulama işleminin devamlı olarak yapılması gerekmektedir. Bağ-Kur borç sorgulama işleminizi internet üzerinden iki farklı şekilde yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden işleminizi yapmak istiyorsanız E-Devlet şifresine ihtiyacınız o...
 • Yaşlı emekliye yüzde 100 zam geliyor

  22 Eylül 2015 6 HABER BÖLÜMÜ, EMEKLİ ZAM HABERLERİ, EMEKLİLİK HABERLERİ, MANŞET, SGK

  Ankara kulislerine göre, emekli maaşlarında artık geçim ve bakım sıkıntısı temel kriterler olacak. Yaşlı emekliler yüzde 100'e yakın zam alabilecek. Hükümet, 'sosyal devrim' için kolları sıvadı... Ankara kulislerinde konuşulanlara göre emekli maaşları artık geçim durumu da dikkate alınarak belirlenecek. Yeni sistemle yaşlı emekliye çok daha yüksek oranlı zamlar yapılmasının önü açılacak. Bakıma muhtaç hale gelmiş ve geçim sıkıntısı yaşayan, örneğin 80 yaşın üzerindeki bazı emeklilere yüzde 100 zam yapılabilecek. KADEME HESABI... Hem "geç...
 • Emekliye yeni maaş sistemi

  20 Eylül 2015 6 HABER BÖLÜMÜ, EMEKLİLİK HABERLERİ, MANŞET, Memur Emeklisi, SGK, SSK Emekli

  Emeklilerin maaş zamlarını belirleyen sistem değişiyor. Masadaki formüllere göre; emeklilere oran ile değil, geçim durumuna göre seyyanen zam verilecek. Ya da tüm emeklilerin zamları aynı toplu sözleşmede ortak olarak belirlenecek. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz hafta içi yaptığı açıklamalarda emeklilere seyyanen zam verileceğini, bununla da yetinilmeyip başka alanlarda da iyileştirmeler yapılacağını anlatmıştı. ENFLASYON ETKİLİYOR Emeklilerin maaşlarındaki artış sisteminin değiştirileceği konuşuluyor. Mevcut duruma göre SSK ve Ba...